Hakkımızda

İngiltere 18. yüzyılın ortalarında dünyanın en büyük ekonomisi olmuştu, 19. yüzyılda “Üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak anılmaya başlandı. Amerika Birleşik Devletleri 19. yüzyılın sonlarında dünyanın en büyük ekonomisi sıfatını İngiltere’den devraldı, 20. yüzyılda dünyanın tek süper gücü haline geldi.

Çin Halk Cumhuriyeti önümüzdeki birkaç yıl içinde dünyanın en büyük ekonomisi olacak, 21. yüzyılda dünyanın başat güçleri arasına girecek, küresel sistemi şekillendirmede azımsanmayacak roller üstlenecek. Bu nedenle; Çin’i faklı açılardan tanımak, Çin halkının düşünce yapısını kavramak, ülkemiz insanı için hayati önem arz etmektedir.

Bu portalı; bir çoğumuza halen gizemli, mistik ve uzak gelen Çin’i; ekonomisi, iş hayatı, tarihi, kültürü, edebiyatı, şehirleri ve bu şehirlerin sunduğu yaşam koşulları, öğrenci hayatı gibi pek çok açıdan tanımak ve anlamak isteyenler için hazırladık. Amacımız sadece Çin’i anlamak ve anlatmak değil, elimizden geldiğince Türkiye-Çin ilişkilerini konusuna da ışık tutmak, Türkiye’den bakınca görünen Çin’i ve Çin’den bakınca görünen Türkiye’yi sık sık mercek altına almaktır.

Ekibimiz; Çin’de yaşayan akademisyen, yazar, gazeteci, iş insanı ve doktora öğrencilerinden oluşmaktadır. Konularında uzman yazarlarımızın makalelerini, uzmanlarla yapılmış röportajları bulabileceğiniz Çin Hakkında Her Şey portalında, her yazının altında, görüşlerinizi yazarlarla paylaşabilmeniz için yorum bölümü oluşturduk. Ayrıca, forum sayfalarını diğer okurlarımızla interaktif bir şekilde iletişime geçebilmeniz için tasarladık.

Çin’i daha iyi tanıyabilmek ve Çin üzerine birlikte kafa yormak ümidiyle tüm okuyucularımıza “Çin Hakkında Her Şey” portalımıza hoş geldiniz diyorum.

Çin Hakkında Her Şey Ekibi adına,

Umut Ergunsü
Kurucu & Yönetici

 

© 2015 Çin Hakkında Her Şey