Yazı Gönderin

Çin Hakkında Her Şey sitesi olarak yayımlayacağımız yazılarda aradığımız ölçütleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Lütfen yazı göndermeden önce listeye en az bir kere göz atınız.

  1. Yazı, sitenin adından da anlaşılacağı üzere Çin hakkında olmalıdır ya da en azından Çin’i de ilgilendiren ekonomik, siyasal, kültürel, turistik bir konuyu irdelemelidir. Çin ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan yazılar dikkate alınmayacaktır.
  1. Yazıların MS Word dosyası (.doc ya da .docx) halinde e-postaya eklenerek editor@cinhh.com adresine gönderilmesi gerekmektedir. Yazıyla birlikte yazının girişine konacak resmi de gönderirseniz bizi çok memnun etmiş olursunuz. Aksi halde, yazıya uygun bir resmi bulma işi editörlere kalacaktır.
  1. Yazılarda intihal yapılmadığına dikkat etmeli, eğer başka bir yapıttan alıntı yapılıyorsa mutlaka yazının sonuna eklenen kaynakçada alıntı yapılan yapıtın sahibine atıfta bulunulmalıdır.
  1. Yazarın Türkçe’nin dilbilgisi kurallarına olabildiğince uyması, mümkünse yazım esnasında bir imla kılavuzunu (tdk.gov.tr ya da http://imla-yazim-kilavuzu.cokbilgi.com/ ) yanında bulundurması gerekmektedir. İçerisinde çok fazla yazım hatası ve imla sorunu olan yazılar ya çok geciktirilecek ya da hiç yayımlanmayacaktır. Ayrıca, Türkçe klavye kullanılmadan yazılan yazılar dikkate alınmayacaktır.
  1. İngilizce metinlerden yapılan alıntılar uygun bir şekilde Türkçeye çevrilmelidir. Yazar isterse, metnin orijinalini kaynakçaya ekleyebilir. Çince adlar pinyin kurallarınca yazılmalıdır. Türkçede oturmuş adlar (Çin, Pekin, Şanghay, Tayvan vb) Türkçe okunuşlarıyla yazılmalıdır.
  1. İçeriğinde evrensel insani değerlere (özgürlük, adalet, sevgi, saygı, ahlak, eşitlik, insan hakları vb) aykırı görüşler barındıran ve hakaret içeren yazılar değerlendirmeye alınmayacaktır.
  1. Yazı ne çok kısa ne de çok uzun olmalıdır. İdeal kelime sayısı 500 ile 2500 arasındadır. Mümkün olduğunca bu sınırlara dikkat edilmelidir. Gerekli durumlarda yazı iki parçaya bölünebilir.
  1. Siteye gönderilen yazılar editörün ve redaktörün elinden geçtikten sonra yayımlanır. Editör anlamı etkilememek koşuluyla yazı üzerinde bazı ufak tefek değişiklikleri uygulama özgürlüğüne sahiptir. Eğer yapılan düzeltme yazıda kayda değer bir değişikliğe neden olduysa ya da editör tam anlayamadığı bazı noktaları işaretlediyse, yazının son hali yazara gönderilir. Yazarın onayı alındıktan, anlam kargaşaları çözüldükten sonra yazı yayımlanır.
  1. Yazıların tüm yayım hakları ve yazıdan doğan yasal yükümlülükler yazara aittir. Yazar, isterse yazısını kendi bloğunda yayımlayabilir, isterse yayımlanmış yazısını sitemizden geri çekebilir. Dileğimiz, başka bir yerde yayımlanmamış yazıların bizlere gönderilmesidir.
  1. Yazarlar eğer sitemize sürekli olarak yazmayı planlıyorlarsa, kısa biyografilerini ve bir resimlerini göndermelidirler. Kendileri için bir yazar bilgi sayfası açılacak ve kısa biyografileri resimleriyle beraber bu sayfada yayımlanacaktır.

© 2015 Çin Hakkında Her Şey